Results of 2016 Galtee Runners GR8 Road Race

The traditional road racing series , set in the beautiful Ballyhoura region of Cork and Limerick

1 Declan Moore Bilboa AC SM 25:57 62
2 Kenneth Rogers St Johns A C SM 26:20 1
3 Danny Smith Ballynonty AC SM 27:10 26
4 Mark Walsh Leevale A C SM 27:15 24
5 Paul Maloney Mallow SM 27:30 107
6 Eoin Sugrue Banteer M40 27:37 39
7 Finbarr O Dwyer Leevale A C M40 28:03 17
8 Kieran McKeweon Watergrasshill M40 28:10 220
9 Emma Murphy St Finbarrs SF 28:20 116
10 Paddy Cummins Moycarkey Coolcroo AC SM 28:35 70
11 Michael Ryan Dundrum AC SM 29:14 58
12 Ian Kelly West Limerick AC SM 29:16 157
13 Kevin O Leary NA SM 29:53 161
14 PJ Carey Kilmallock AC M40 29:59 122
15 Donal Murphy Mallow AC SM 30:28 15
16 Martin Hennessy Kilfinane AC SM 30:51 42
17 Janusz Chelstowski Mitchelstown SM 30:53 78
18 JT Ryan Mooreabbey Milers SM 31:25 127
19 Tom Bennett Ballysaggart AC SM 31:35 102
20 John Gray Grange Fermoy AC SM 31:39 33
21 Denis Kelleher Leevale A C M50 31:39 52
22 Brian O Connor Grange Fermoy AC M40 31:42 125
23 Eoin Healy Bween Trail Blazers JM 32:02 110
24 Maurice Hope An Bru AC SM 32:05 111
25 Linda Grogan Dundrum AC SF 32:09 171
26 Michael Moore Dundrum AC M50 32:10 90
27 Tony McMahon Kilmallock AC M55 32:12 119
28 Shane Hanley Galtee Runners A C SM 32:26 55
29 Sean Mehigan Mallow AC M45 32:27 167
30 Rae Liston NA SM 32:32 176
31 Conor Bartley Grange Fermoy AC M45 32:34 149
32 Sharon Rynne Kilmurray Ibrickane SF 32:37 63
33 Darren Flynn Grange Fermoy AC M40 32:45 43
34 Aidan Buckley Mallow AC M40 32:49 20
35 Donal O Regan Galtee Runners A C SM 32:51 23
36 Mike Hayes Kilfinane AC SM 33:01 46
37 Brendan Collins St Nicholas AC M40 33:08 87
38 David O Keeffe NA M40 33:15 203
39 Liam Butler Dundrum AC M55 33:17 3
40 Edmond Kinane St Nicholas AC M45 33:37 166
41 Michael O Callaghan Caherconlish M40 33:41 175
42 Kevin Lenihan Mooreabbey Milers SM 33:41 81
43 Phillip Brett NA SM 33:44 198
44 Donncha Enright Kilmallock AC SM 33:45 120
45 Peter O Brien Grange Fermoy AC M40 33:48 94
46 Tadhg O Callaghan NA SM 33:54 225
47 Stephen Linehan Glanworth SM 34:01 2
48 Chris Gallahue Mooreabbey Milers SM 34:21 219
49 Eddie Walsh NA M50 34:41 121
50 Mike Griffen Dooneen AC M40 34:43 187
51 Alan O Brien Mitchelstown SM 34:44 74
52 Liam O Sullivan West Limerick AC SM 34:48 38
53 Trevor Kenneally Garryvoe SM 34:58 163
54 Paul Doyle Grange Fermoy AC M40 34:59 131
55 John Swanton Galtee Runners A C SM 35:02 95
56 St John O Connor St Nicholas AC M40 35:09 84
57 Tommy Lee Kilfinane AC M45 35:22 76
58 James Fletcher Galtee Runners A C M45 35:26 201
59 Mei-Ming Cronin Doneraile JF 35:27 208
60 Derek Goggin NA M40 35:27 177
61 William McNamara Mitchelstown M45 35:31 5
62 James O Brien Clonmel AC SM 35:35 195
63 Clotilde Fitzgibbon Grange Fermoy AC F45 35:35 146
64 Anna Byrne Clonmel AC F50 35:37 105
65 David Harte Galtee Runners A C M45 35:40 13
66 Elaine O Donoghue Riverstick AC F35 35:41 136
67 Denis Davern Galtee Runners A C M50 35:45 19
68 Johnny Bluett North Cork AC M40 35:53 115
69 Eamonn Doyle Grange Fermoy AC M40 35:54 32
70 Shane Murphy NA JM 35:55 190
71 Phillip Keane NA SM 35:55 207
72 John Maher Fermoy M40 35:56 100
73 Brian O Riordan Kilfinane AC SM 35:56 47
74 Catherine Howard NA F50 35:57 106
75 Donie Dwane Kilmallock AC M45 35:58 113
76 Neil Quinlan Galtee Runners A C SM 36:05 181
77 John Howard Kildorrery Harriers SM 36:05 49
78 Keith Buckley Grange Fermoy AC SM 36:08 126
79 Brendan Daly North Cork AC M40 36:36 150
80 Willie Fitzgerald Kilmallock AC M55 36:39 117
81 Eamonn McGrath NA M50 36:47 155
82 Karen Kenny Grange Fermoy AC F35 36:50 185
83 Kathleen O Sullivan Kilfinane AC SF 36:59 25
84 Mick Beston Mitchelstown M55 37:00 132
85 Dave Bartley Fermoy M55 37:01 135
86 Kevin Doyle Grange Fermoy AC M40 37:12 66
87 Packie Riordan An Bru AC SM 37:20 71
88 Denis Cogan NA M40 37:23 12
89 Ben Lynch NA M65 37:25 174
90 Eddie O Dwyer NA M60 37:30 16
91 Kieran Twomey Mallow M50 37:33 192
92 Michael Pratt Grange Fermoy AC M55 37:33 99
93 Donal O Brien St Nicholas AC M60 37:37 59
94 Donal Casey Clonmel AC M45 37:42 193
95 Ciarain O Laighin Cork M40 37:46 82
96 Michael Murphy Duhallow AC SM 38:00 138
97 John Tobin Kilworth M40 38:06 186
98 Dave Roche Kildorrery Harriers M40 38:06 173
99 Lisa Buckley Mallow AC SF 38:14 22
100 Stephen Dalton Blackwater Tri M40 38:21 11
101 Sean Lane Mitchelstown SM 38:26 141
102 Paul Aherne Kilfinane AC M45 38:32 31
103 Gary Gill Cahir M60 38:50 79
104 Pat Kennedy NA M40 38:51 154
105 Nick Roche NA SM 38:55 156
106 John Fox NA M45 39:01 151
107 Aiden Barry St Catherines M45 39:06 210
108 Ben Murphy Kilfinane AC SM 39:13 45
109 Majella McNamara Galtee Runners A C W45 39:20 4
110 John Gallagher Kildorrery M45 39:24 21
111 Paddy Bourke Mooreabbey Milers SM 39:28 124
112 Maire O Sullivan Limerick Country Club W45 39:29 10
113 Mellissa McCarthy Clonmel AC F35 39:31 51
114 James Keogh Kilfinane AC M45 39:34 44
115 Robbie O Sullivan Galtee Runners A C JM 39:46 41
116 Patrick Hartigan Mooreabbey Milers SM 39:59 108
117 Barry McCarthy Freemount M45 40:08 103
118 John Howard Fermoy M50 40:12 75
119 Michael O Brien Ballincollig M45 40:33 53
120 John Drislane St Nicholas AC SM 40:36 56
121 Jamie Hannon Mitchelstown SM 40:42 143
122 Jamies Walsh Galtee Runners A C SM 40:43 6
123 Ray Hayes NA M40 40:45 153
124 Donal Murphy Rockchater Fermoy M45 40:46 92
125 Oliver Murphy Grange Fermoy AC M40 40:47 30
126 Emilija Dorgan Grange Fermoy AC F35 40:50 101
127 Ben Begley Killmallock AC SM 40:50 96
128 Allen Cotter St Nicholas AC SM 40:54 37
129 James Hanley NA SM 41:01 204
130 Alan Looby St Nicholas AC M45 41:02 34
131 Kerry Constant NA M60 41:05 164
132 Pat Collins Fermoy M50 41:07 104
133 Helen Hennessy An Bru AC SF 41:12 147
134 Barry Collins St Nicholas AC M40 41:22 145
135 John Sheehy Mitchelstown SM 41:30 29
136 Julie Riordan North Cork AC F50 41:30 152
137 Gerard Condon NA SM 41:33 221
138 Yvonne Mason Ballybacon F40 41:41 212
139 Patricia Barry St Catherines F40 41:49 209
140 Suzanne Meskell Brosnan NA F40 42:09 213
141 Jan Domietkowski NA M45 42:27 83
142 Betty Cahill Max Runners F45 42:40 134
143 Sean Heelan Kilfinane AC M45 42:43 205
144 Carol Barry NA F45 42:44 169
145 Des McCarthy NA M55 42:47 215
146 Carmel Sheehy NA F45 42:56 40
147 Mark Clery Kilmallock AC SM 43:04 218
148 Maria O Toole NA F45 43:12 184
149 Mary Pyke Mooreabbey Milers F40 43:22 114
150 Gildas Raphalen Mitchelstown M40 43:22 9
151 Denise O Brien St Nicholas AC F40 43:24 165
152 Troy Spink Grange Fermoy AC M45 43:44 57
153 Grainne Lynch NA F35 43:49 214
154 Michael Mullins NA SM 43:51 160
155 Jason Lane Mooreabbey Milers SM 44:12 226
156 Cathy Bailey Galtee Runners A C F40 44:26 91
157 Angela McNamara NA F40 44:28 196
158 Claire Cosgrave Mallow AC SF 44:44 60
159 Bobby Baker Mitchelstown JM 44:55 128
160 Gavin O Donoghue Mitchelstown JM 44:58 8
161 Jerry Teahan St Nicholas AC M45 45:02 35
162 John Frazer Mooreabbey Milers M65 45:16 224
163 Eilis Hennessy An Bru AC F40 45:34 158
164 Bartholomew Kearney Leevale A C M65 45:35 188
165 Helen Murphy An Bru AC F55 45:37 36
166 Roger Samson Mooreabbey Milers M50 45:39 223
167 David Conroy Grange Fermoy AC JM 45:40 98
168 John Brady North Cork AC M60 45:47 148
169 Fiona Doody North Cork AC F40 45:47 50
170 Olivia Mullins Kilfinane AC F40 45:53 159
171 Sinead Sheridan Grange F45 45:57 206
172 Margaret O Flynn St Nicholas AC F50 46:08 109
173 Eithne Bermingham Kilworth F45 46:10 217
174 Gerard O Connell Liscarroll M55 46:22 69
175 Danielle Nevin Mooreabbey Milers SF 46:43 123
176 Patricia Ryan Mooreabbey Milers SF 46:52 129
177 Yvonne Kertsch Buttevant AC M45 47:00 67
178 Mary Colfer Galtee Runners A C M55 47:09 118
179 Mary Philpott Cork F45 47:15 54
180 Emer Lee Kilfinane AC F50 47:22 73
181 Mary Delaney Glanmire F45 47:33 68
182 Pam Cummins Ballybacon F35 47:58 211
183 Daniel O Sullivan Rathcormac SM 48:01 85
184 Joan O Connor Galtee Runners A C F50 48:11 97
185 Susan Heffernan Max Runners F35 48:34 112
186 Kelly Hyland Mitchelstown SF 48:41 133
187 Katie O Riordan Watergrasshill SF 48:49 140
188 Norma Harrington NA F55 48:51 183
189 Eileen Corcoran St Nicholas AC F60 49:00 93
190 Isobel Hanley NA SF 49:18 162
191 James Connolly Mitchelstown JM 49:24 65
192 Rebecca Carey NA JF 49:24 191
193 Katie Aherne NA JF 49:24 189
194 Jake Fox Mitchelstown JM 49:24 7
195 Aishling Breedy NA F35 49:32 194
196 Margaret Gill Cahir F55 49:44 80
197 Catherine O Sullivan Kilfinane AC F45 50:21 180
198 Aine O Riordan Kilfinane AC F40 50:21 178
199 Marie Meade Galtee Runners A C F40 50:27 142
200 Cathy O Brien Mitchelstown F50 50:56 14
201 John Casey Galtee Runners A C M55 50:58 18
202 Valerie Culloty Max Runners F45 51:07 130
203 Rebecca Mulcahy Tramore AC SF 51:13 72
204 Margaret Flynn Grange Fermoy AC F40 51:22 89
205 Mike Casey Galtee Runners A C M45 51:43 202
206 Catherine Doyle Mallow F40 51:56 61
207 Gillian Carver Doneraile SF 52:31 28
208 Susan Carver Elton F35 52:31 27
209 Gabrielle O Donoghue Mitchelstown SF 52:47 222
210 Kelly Kearney Max Runners F40 52:55 137
211 Claire Scanlan Max Runners F40 52:55 144
212 Phile Cole North Cork AC F50 54:04 48
213 Maeve English NA SF 55:18 199
214 Linda McDonnell NA SF 55:18 200
215 Philomena Keating Kilfinane AC SF 58:33 179
216 Bernice Glavin Marathon Club Ire F55 59:16 139
217 Joanne Sheehy Kilfinane AC F45 59:31 172
218 Christina Knox Shin Splinters F50 59:35 197
219 Marie Bourke NA SF 59:35 182
220 Teresa Sheehy O Brien Kilfinane AC F35 1:00:23 168
221 Mary Meaney NA F50 1:01:51 216
222 Helen Kelly Kilfinane AC SF 1:01:57 170
223 Noreen Kennedy An Bru AC SF 1:03:57 64
224 Natasha Flynn Fermoy SF 1:08:32 88
225 Donna O Sullivan Rathcormac SF 1:08:32 86